Cirkadián ritmus
A cirkadián ritmus egy 24 órás biológiai ciklus, amely az élőlények napi fiziológiai folyamatait szabályozza. A fény kulcsszerepet játszik ebben, hiszen a Nap állásából tudjuk meg, hogy melyik napszakban vagyunk. A fény spektruma befolyásolja a hormonháztartásunkat, különösen a melatonin termelődését, ami az éberségi szintünket irányítja. A szem ganglionsejtjei érzékelik a fényt, és annak hatására gátolják a melatonin kibocsátását, amely pihenő üzemmódba kapcsolja a szervezetet. Ezért fontos, hogy a mesterséges világítás is igazodjon a napszakok színhőmérsékletéhez.

Cirkadián ritmus
A cirkadián ritmus tulajdonképpen egy napi biológiai óra, egy olyan 24 órás ciklus ami az élőlények biokémiai, fiziológiai folyamataiban szabályos napszaki ritmus szerint ismétlődik.
Ezért is fontos számunkra a fény, mely az elsődleges óránk, hiszem a Nap állásából tudjuk, hogy milyen napszakban vagyunk. Különböző napszakokban különböző az energiaszintünk. Ennek oka, hogy a fény spektrum tartománya hatással van a hormonháztartásunkra. A fényingerületek továbbítását a szemünkben található úgynevezett ganglionsejtek végzik.
A ganglion sejtek működése a cirkádián ritmusra vagyis a napszakokkal változó életritmusunkra van hatással, leginkább a melatonin hormon vérbe való kiömlésének elősegítésével és gátlásával. A melatonin mennyisége határozza meg éberségi szintünket - ha ezen hormon szintje magas a véráramban, szervezetünk pihenő üzemmódba kapcsol, elálmosodunk és végül elalszunk. A cirkádián ritmus számos életfunkció váltakozását foglalja magában. Tartalmazza a pulzusszám, vérnyomás és testhőmérsékletet változását, valamint a melatoninon kívül egyéb hormonok, például a cortisol szintjét is. Amikor a ganglion sejtet és receptor mezejét olyan spektrális teljesítmény eloszlású fény ingerli, amely nagy mennyiségben tartalmaz kék komponenst, a melatonin hormon termelődése és kiömlése gátolt. Ha a ganglionok ingerlése megszűnik, a vér melatonin szintje megemelkedik. Ezért elengedetlen, hogy életterünkben a napszakoknak megfelelő színhőmérsékletű mesterséges világításunk legyen.

Ha otthonunkban 4000K színhőmérsékletű fényforrásaink vagy lámpatesteink vannak, az szervezetünk számára olyan jelzést küld, mintha egy nyári napon folyamatosan 10h vagy 16h lenne.
Szerencsére a mai technológia lehetővé teszi, hogy a színhőmérsékelt változtathatóak legyenek, így a cirkadián ritmusnak megfelelő világítás alkalmazható otthonunkban, munkahelyünkön.
Ennek legegyszerűbb módja valamilyen okosvilágítási rendszer alkalmazása. A legtöbb okosvilágítási rendszerek WIFI, Bluetooth vagy Zigbee alapú.

A fény hatásai
01
D-vitamin termelés
A Nap segíti a szervezet D-vitamin termelését, ami létfontosságú a csontok és az immunrendszer számára.
02
Időjárás és árapály
A Nap melege szabályozza az időjárást, a szelet és az árapályjelenségeket.
03
Fotoszintézis és állatvilág
A napenergia létfontosságú a növények fotoszintéziséhez, és hatással van az állatok növekedésére és viselkedésére.